2022 będzie rokiem…

W 2022 roku będziemy obchodzić rocznice urodzin: 180. Marii Konopnickiej, 200. Ignacego Łukasiewicza, a także 120. Józefa Mackiewicza. W związku z tym izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2022 również rokiem wspomnianych wielkich Polaków.

Kolejnym patronem rozpoczynającego się roku będzie Józef Wybicki. W roku 2022 przypada kilka rocznic związanych z tą postacią: 275-lecie urodzin, 225-lecie napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200-lecie śmierci oraz 95-lecie ustanowienia tej pieśni hymnem narodowym.

Wybór epoki literackiej, jaką jest romantyzm, wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. „To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Patronką 2022 roku ogłoszono również kobietę, która „Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – Wandę Rutkiewicz. Himalaistka jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

 

Źródło:

Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejmhttps://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?