"Diabelski Kamień" - N 53°29′08″, E 18°23′52″

18 listopada 2017 roku, grupa zapaleńców z naszej szkoły wraz z rówieśnikami z ZSO nr 7 i prowadzącym p. mgr Grzegorzem Deptułą, wzięła udział w ostatnim jesiennym rajdzie po regionie kujawsko - pomorskim, zatytułowanym "Diabelski Kamień".

Trasa naszej wędrówki wynosiła 14 km, a punktem kulminacyjnym, było wyjątkowe miejsce, które uczniowie musieli znaleźć przy pomocy współrzędnych geograficznych. Tym miejscem okazał się "Kamień św. Wojciecha".  Jest to jeden z największych głazów narzutowych w Polsce nazywany Kamieniem św. Wojciecha lub Diabelskim Kamieniem znajdującym się w pobliżu Leosi – niewielkiej osady leśnej w gminie Drzycim (pow. świecki, woj. kujawsko – pomorskie). Według różnych źródeł eratyk zajmuje drugie, względnie trzecie miejsce w rankingu największych polskich narzutniaków, zamiennie z Głazem Mszczonowskim (Zawady, woj. łódzkie).

Podczas zajęć terenowych, których celem było zmierzenie głazu, wypracowaliśmy następujące wyniki. Obwód pomnikowego eratyku wynosi 24.5 m, szerokość 8.8 m, wysokość ok. 3.8 m. Oczywiście nie mogliśmy sobie podarować wykonania przy okazji wspólnego zdjęcia.

Kolejny rajd dopiero na wiosnę. Już teraz mamy nadzieję, że młodzież tradycyjnie wybierze się w sobotę, by doświadczyć na własne oczy, jak ciekawe w różne walory przyrodnicze są okolice Bydgoszczy.

 

Opiekunowie wycieczki: Jerzy Bartelak i Marcin Budzyński