Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

 

W związku z przypadającym 21 lutego Dniem Języka Ojczystego uczniowie klas II i III gimnazjum wzięli udział w konkursie językowym, w którym mogli sprawdzić swoje umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim. Określali poprawną formę wyrazów, rozpoznawali błędy językowe, wyrażenia obce zastępowali rodzymymi oraz wykazywali się znajomością znaczenia słów. 

 
Laureatami konkursu zostali:

 

klasy II 

  1. Natalia Barczak (2bg)
  2. Oskar Szmyt (2ag)
  3. Mikołaj Brudnicki (2ag)
  4. Amelia Zimnowoda (2bg)

klasy III

  1. Sebastian Wesołowski (3ag)
  2. Wiktoria Szymanska (3bg)

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Obchodzone co roku 21 lutego święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

 

Świętu temu przyświeca idea promowania używania mowy ojczystej, a w kontekście naszego kraju – kultywowania języka polskiego za granicą. Wspieranie edukacji polonijnej, dbałość o poprawność językową czy popularyzacja dwujęzyczności – to jego najważniejsze założenia!

Warto wspomnieć o kampaniach społecznych, których celem jest propagowanie języka polskiego:

  • Ojczysty - dodaj do ulubionych - jej celem jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
  • Język polski jest ą-ę - Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.