Egzamin maturalny - NAJWAŻNIEJSZE PROCEDURY
 
 
Wyciąg z „Procedur bezpieczeństwa podczas przeprowadzania egzaminu maturalnego"

 

 

 

1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

 

2. Zdający nie wnoszą na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych, książek czy maskotek. Wszystkie przyniesione przedmioty będą deponowane w przygotowanych jednorazowych woreczkach plastikowych, w odrębnych pomieszczeniach, a zwracane zdającym po przeprowadzonym egzaminie. Jednocześnie szkoła nie odpowiada za deponowane przedmioty osobiste zdających.

 

3. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (długopis, linijka, cyrkiel, lupa). Szkoła zapewnia każdemu zdającemu kalkulatory, tablice matematyczne i fizykochemiczne oraz słowniki na egzaminie z j. polskiego.

 

4. Zapewnia się bieżącą dezynfekcję kalkulatorów, tablic, słowników oraz wyznaczonych toalet na terenie szkoły przeznaczonych dla zdających oraz personelu wykonywaną przez pracowników obsługi przed, w trakcie i po zakończeniu egzaminu.

 

5. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

 

6. Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, w wyznaczonym wcześniej miejscu, tj. w holu parteru budynku dydaktycznego. Hol parteru będzie wyposażony w płyn dezynfekujący a osoby przystępujące do dwóch egzaminów jednego dnia będą mogły, przy zachowaniu odpowiednich odstępów, zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, zdający mogą również  korzystać z przestrzeni i mebli ogrodowych szkoły zlokalizowanych w ogrodzie placówki.

 

7. Zdający i członkowie SZE stawiają się w szkole w dniu egzaminu punktualnie zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Wszyscy abiturienci przystępujący do egzaminu zobowiązani są do unikania tworzenia grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną zarówno przed jak i po egzaminie. W tym celu ustalono odrębny harmonogram wejścia do budynku placówki dla poszczególnych grup zdających odrębnymi wejściami z wykorzystaniem odrębnych ciągów komunikacyjnych oraz odrębne godziny wejścia zdających stanowiący załącznik do niniejszych procedur.

 

8. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.

 

9. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.

 

10. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

 

11. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

  • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
  • wychodzi do toalety,
  • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

 

12. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.

 

13. Zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi częściami egzaminu.

 

14. Przy wejściu do szkoły oraz poszczególnych sal egzaminacyjnych umieszczony będzie płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) wraz z informacją o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły.

 

15. Ławki w sali egzaminacyjnej będą ustawione w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

 

16. Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również będą przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu nadzorującego. Podczas czynności organizacyjnych członkowie zespołu nadzorującego są zobowiązani zakrywać usta i nos oraz mieć założone rękawiczki. Członkowie zespołu nadzorującego powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej; konieczne jest jednak regularne nadzorowanie pracy zdających w pozycji stojącej.

 

17. Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku będą otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać.

Wyjątek stanowią:

  • egzaminy z języków obcych nowożytnych, podczas których odtwarzane jest nagranie z płyty CD,
  • sytuacje, w których sale egzaminacyjne są wietrzone, tak aby nie tworzyć przeciągów.

 

18. Sale egzaminacyjne będą wietrzone przed wpuszczeniem do nich zdających oraz w miarę możliwości podczas egzaminu (czynność uzależniona jest od warunków atmosferycznych i możliwością wystąpienia hałasu na zewnątrz budynku – decyzję podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego).

 

19. Każdy przystępujący do egzaminu oraz każdy członek zespołu nadzorującego ma obowiązek przed rozpoczęciem czynności organizacyjnych lub podczas nich, poinformować przewodniczącego , że choruje na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie

 

20. Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego SZE. Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.

 

21. Przed rozpoczęciem egzaminu przewodniczący zespołu informuje zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:

  • zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
  • obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
  • niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
  • konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.

 

22. Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się na liście obecności korzystając z własnego długopisu.

 

23. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem)    najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

 

24. Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu nr 208 z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.