LITWO OJCZYZNO MOJA … pamiętamy o Polakach na Wileńszczyźnie!

6 grudnia 2017 r. dojechały na Litwę dary zbierane w akcji „Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie”.

Z ogromnym  zaangażowaniem w tym projekcie uczestniczyła nasza szkoła. Wychowawcy wraz z uczniami przygotowali paczki dla polskiej szkoły w Jęczmieniszkach znajdującej się koło Wilna.W darach znalazły się m.in. słodycze, zabawki, artykuły szkolne, książki i gry. Pięknie zapakowane prezenty zostały wręczone przez bydgoszczan po uroczystym powitaniu.

Radość była ogromna … .

W Jęczmieniszkach uczy się sześćdziesięcioro dzieci z polskich rodzin. Grono pedagogiczne stanowi 15 nauczycieli. Są to Polacy mieszkający na Litwie. Pielęgnują polskie tradycje, kulturę, język i pamięć historyczną. Pragną utrzymywać więź z Ojczyzną, dlatego każdy kontakt z Polską jest dla nich bardzo ważny.Wielu z nich żyje bardzo skromnie, niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach.

Przywiezione dary, życzenia i ciepłe słowa są dla Nich znakiem łączności i dowodem naszej pamięci.

Tak właśnie rozpoczęliśmy współpracę z polską szkołą w Jęczmieniszkach, którą pragniemy w przyszłości kontynuować.

/Beata Paprocka/