"Makrokosmos" - wirtualna podróż do krańców Wszechświata!

31 października 2018 roku, klas 2B udała się wraz z wychowawcą p. Kingą Radomską - Wypych i p. Marcinem Budzyńskim do toruńskiego planetarium, na swoją pierwszą w tym roku wycieczkę przedmiotową z geografii.

Pierwszym punktem był seans w planetarium zatytułowany "Makrokosmos". Była to wirtualna podróż do granic poznawalności Wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Niezwykłe animacje oparte na najnowszych badaniach ukazywały Ziemię jako drobinę zawieszoną w wielowymiarowej przestrzeni. Startując z jej powierzchni, napotykaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. „Makrokosmos” to także opowieść o poszerzaniu wyobraźni i wiedzy o Kosmosie. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu sięgają znacznie dalej niż się wydawało.  

Drugim punktem była wystawa "Geodium", poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób młodzież mogła przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Te dwa punkty naszej wycieczki, to" strawa duchowa". By zachować równowagę, udaliśmy się również do pizzerii, aby przy "strawie cielesnej" lepiej się poznać i zawiązać grupę na dalsze nasze wycieczki.

/Marcin Budzyński/