"Niezwykłe uroki i wodne atrakcje Zalewu Koronowskiego"

Zalew Koronowski stanowi ciekawy i atrakcyjny turystycznie akwen dla żeglarzy. Zajmuje powierzchnię ok. 1600 ha, o długości 36 km . Posiada urozmaiconą linię brzegową, której łączna długość sięga 100 km. My, podczas majowego rajdu pokonaliśmy zaledwie 15% jego linii brzegowej. Sam Zalew leży w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zbiornika Koronowskiego, łączącego się na północy ze strefą ochronną Tucholskiego Parku Krajobrazowego a otaczają go kompleksy leśne, w tym na północy Borów Tucholskich. Po Puszczy Białowieskiej to największy kompleks leśny w Polsce. Początki powstania Zalewu sięgają lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to prof. Karol Pomianowski w współpracy z Alfonsem Hoffmannem opracowali koncepcję budowy tamy i przeprowadzono badania geologiczne. Wybudowano go już po wojnie, w latach 1956-62, dla celów energetycznych. Miłośnicy nie tylko żeglowania znajdują tu ciekawe miejscowości i trasy, bogate w osobliwości przyrodnicze i krajoznawcze oraz historyczne.

Zwiedzanie tego obszaru ułatwiły nam szlaki turystyczne wyznaczone staraniem PTTK. Wiosenny krajobraz zachwycił swoją urodą, dlatego nie dziwiło nas, że "zakochał" się w nim nawet nasz słynny malarz Leon Wyczółkowski, który wybrał sobie na temat takie pomniki przyrody jak "Dąb Wyczółkowskiego" i "Lipy Wyczółkowskiego".

Punktem kulminacyjnym, była nietypowa przeprawa na drugi brzeg. Wynikła ona z faktu wczorajszej awarii promu. Z pomocą przyszła nam zaprzyjażniona rodzina, która przeprawiała nas łodzią motorową. "Wiatr we włosach" był niezwykłym przeżyciem, a jednocześnie dla wielu uczestników niesamowitą atrakcją.

Wszystko można zobaczyć na załączonym filmie! Wraz z p. Szymielewicz mamy nadzieję, że na czerwcowym rajdzie pojawi się nas przynajmniej dwa razy więcej!

                                                                            mgr Grzegorz Deptuła i mgr Marcin Budzyński - nauczyciele geografii

 

Zobacz:

https://www.magisto.com/album/video/fys7T1NWA1g_KT8EDmEwCXh7?tp=AgMCXjUm...