Pięściarz z Auschwitz

Dnia 28.09.br. uczniowie naszej szkoły obejrzeli film reżyserii Macieja Barczewskiego pt.: „Mistrz”. Twórca tej wyjątkowej ekranizacji przenosi widza w mroczne czasy okupacji do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przedstawia  fragment z życia polskiego boksera Tadeusza Pietrzykowskiego, przedwojennego mistrza Warszawy i wicemistrza Polski w wadze koguciej, żołnierza 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W obozie sportowiec  podczas ciężkiej, niewolniczej pracy  wykorzystuje swoje bokserskie umiejętności i toczy w ringu pojedynki z Niemcami. Równocześnie reżyser ukazuje realia życia poprzez obrazy komór gazowych, jęków umierających czy śpiewu kolęd w cieniu szubienic. Przedstawia człowieka rzuconego na dno piekła, obdarzonego wyjątkową pasją i siłą mentalną, która umożliwiła mu przetrwanie. Film dla przyszłych sportowców jest lekcją pokory, wielkiego hartu ducha i kształtowania charakteru. Uprawianie sportu jest  nie tylko dbałością  o tężyznę fizyczną, ale także nauką samozaparcia, poświęcenia i umiejętności podnoszenia się z porażki, która prowadzi do zwycięstwa. 

 /A.Arbszajtis/