Plan wycieczki krajoznawczo - turystycznej dla uczniów Gimnazjum nr 52

"OD PIASTÓW DO TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ" - Plan wycieczki krajoznawczo - turystycznej

dla uczniów Gimnazjum nr 52

 
 

 

Poniedziałek: 21.05.2018

6.00 – zbiórka uczestników – Zespół Szkół nr 9 w Bydgoszczy;

wyjazd; autokarem do„Skalnego Miasta” - Adršpašskoteplické skály
po drodze dwa postoje. Drugi 45 min: w Mc’Donalds

13.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem z Polski "Skalnego Miasta"

Jest to zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami. Powstawanie miasta skalnego jest efektem erozji terenu, następującego szczególnie wzdłuż sieci spękań, charakterystycznej zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, głównie piaskowców, czasem zlepieńców. Czynnikami wpływającymi na degradację są: spękania skalne, obecność plastycznego podłoża powodująca osiadanie lub wyciskanie skał, wietrzenie mechaniczne, usuwanie zwietrzeliny przez wiatr lub wody deszczowe itp.

16.00 – wyjazd z parkingu do miejsca zakwaterowania

(ośrodek wypoczynkowy „Górski Potok”)

17.00 – obiadokolacja, spotkanie organizacyjne; zakwaterowanie

20.00 - gry i zabawy na terenie ośrodka, ognisko

21.30 – przygotowanie do snu, wieczorna toaleta

22.00 – cisza nocna

 

Wtorek: 22.05.2018,  "Praga – „Perła Europy”:

7.00 – pobudka, poranna toaleta

7.30 – śniadanie + suchy prowiant, spotkanie organizacyjne

8.00 – wyjazd do Pragi.  Zwiedzanie z przewodnikiem z Polski.

Praga– stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

11.00 – 14.00 – zwiedzanie Pragi z przewodnikiem

14.00 – przerwa na lunch (we własnym zakresie)

15.00 – wyjazd do Polski (miejsce zakwaterowania)

18.00 – przyjazd na miejsce zakwaterowania; obiadokolacja

20.00 – 21.30 - dyskoteka

22.00 – cisza nocna

               

Środa: 23.05.2018 -OD PIASTÓW DO TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ

7.00 – pobudka, poranna toaleta

8.00 – śniadanie + suchy prowiant

9.00 – wyjazd do Wałbrzycha, zwiedzanie Zamku Książ.

11.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem trasy zatutułowanej: Od Piastów do tajemnic II wojny światowej, która rozpoczyna się tak jak Książ Barokowy. Następnie poznamy najstarsze pomieszczenia zamkowe przebudowane podczas II Wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „ Olbrzym”. 
W dalszej części trasa prowadzi przez najstarsza średniowieczno-renesansową /Hol  Myśliwski z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska, Sala Konrada.  W ramach tej trasy udostępniono do zwiedzania III piętro gdzie znajdują się wystawy. Na zakończenie wejdziemy do tunelu pod zamkiem  o długości 96 m.

13.00 – 14.00 – przerwa na lunch (kieszonkowe)

15.00 – 16.30 – wejście na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wraz z Małym Szczelińcem (896 m) wznosi się 150 m nad Karłowem tworząc szeroki, płaski masyw z licznymi wąskimi szczelinami i głębokimi wąwozami (do 18 m), na dnie których do lata leży śnieg. Dla turystów udostępniony jest Szczeliniec Wielki o większej różnorodności form. W wyniku wietrzenia powstała także grupa skał o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Można znaleźć "Mamuta", "Słonia", "Kwokę", "Wielbłąda" i wiele innych. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada, na którą wchodzi się po metalowych schodkach.

 

Czwartek: 24.05.2018
6.00 – pobudka, poranna toaleta, pakowanie, sprzątanie pokoi

7.30 – śniadanie + suchy prowiant

8.00 – zbiórka i wyjazd autokarem do Bydgoszczy; po drodze dłuższy postój w KFC

15.30 – przyjazd do Bydgoszczy – Zespół Szkół nr 9

 

Cena wycieczki: 450 zł. przy 40 os.;

(przejazd autokarem, 3 noclegi + wyżywienie: 3 śniadania, 3-obiadokolacje, bilety wstępu do obiektów, opłaty za przewodników).

Firma przewozowa: „Trans-bus” – Michał Kurc, tel. 606331132, Bydgoszcz

Autokar: Mercedes Tourismo, Euro 4, 49 – miejsc (Toaleta, DVD, Klimatyzacja)

Zakwaterowanie:  Ośrodek Wypoczynkowy „Górski Potok” – Stara Łomnica
Kolonia Szychów 24A; 57-521 Gorzanów, Tel: +48 531 654 640

 

Organizator wycieczki: Marcin Budzyński