Uroczyste obchody 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Dostojnie przeżywaliśmy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkół nr 9 im. Bydgoskich Olimpijczyków!

Podczas uroczystej akademii przybliżono atmosferę burzliwych dni listopadowych 1918 roku. Historyczą inscenizację przygotowali uczniowie z klas 1E i 2E pod opieką pani Beaty Sengebusch-Małeckiej. Uroczystość rozpoczął zespół wokalny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego średiowieczną pieśnią Gaude Mater Polonia (Raduj się, matko Polsko). Nie zabrakło również pieśni legionowych i ułańskich w wykonaniu chóru złożonego z nauczycieli i uczniów naszej szkoy. 

 

 

 

Część nieoficjalna uroczystości rownież obfitowała w atrakcje. W klimacie lat dwudziestych uczniowie mogli poznać stroje i przedmioty z epoli, w kawiarence Poli Negri skosztować przepysznych drożdżówek czy gofrów oraz posilić się żołnierską strawą - wojskową grochówką. Całości dopełniały wystawy tematyczne związane z postaciami i wydarzeniami tamtych czasów.

 

 

 

O godzinie 11:11 cała społeczność naszej szkoły uroczyście odśpiewała hymn Polski.

Finałem tego dnia był turniej szczypiorniaka. Szczypiorniak swoją potoczną nazwę zawdzięcza miejscowości Szczypiorno (obecnie dzielnica Kalisza).To właśnie w Szczypiornie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich, gdzie w 1917 roku rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej w Polsce.

 

 
Obejrzyjcie koniecznie: https://youtu.be/ClCcdF0w0NQ