Materiały on-line

LEKTURY SZKOLNE (I NIE TYLKO)

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Norwida,  Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Czytaj.pl

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Główna odsłona akcji odbywa się co roku w listopadzie (choć ostatnio odbyła się specjalna edycja z powodu kwarantanny). W ubiegłym roku kampania dotarła do prawie 1000 miejscowości w Polsce i wielu miejsc za granicą. Warto obserwować, można uzyskać darmowy dostęp do nowości wydawniczych w postaci ebooków i audiobooków.

PLATFORMA MEN Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI

Epodreczniki.pl

Ta platforma to narzędzie informatyczne, na którym umieszczono bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania.

E-lekcje historii z Polskim Radiem

W serwisie przygotowano wybór artykułów i serwisów historycznych, które urozmaicą zdalną naukę. Wybór materiałów i linków oparty jest o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników.

NAUKA ZDALNA Z NOWĄ ERĄ

Terazmatura.pl

Portal dla maturzystów i nauczycieli. Każdy maturzysta może teraz bezpłatnie korzystać ze wszystkich zasobów portalu – arkuszy, fiszek, kalendarza przygotowań maturalnych i wielu, wielu innych materiałów edukacyjnych.

Dlaucznia.pl

Portal dla uczniów klasy 1 szkół ponadpodstawowych. Zawiera kompleksowe opracowania każdego tematu: lekcje, podsumowania, infografiki, filmy i materiały wspomagające.

Uczniowie mają dostęp do fiszek i quizów, dzięki którym szybko sprawdzą swoją wiedzę.

Dlanauczyciela.pl

Tutaj zebrano materiały do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami.

NAUKA ZDALNA Z WSIP

Pomagamy w nauce z domu

Strona, na której udostępniono niezbędne pomoce, z których mogą korzystać zarówno uczniowie i rodzice, jak i nauczyciele. Wymaga rejestracji nauczyciela.

Zdasz.To

Darmowy serwis dla uczniów szkół średnich ułatwiający naukę poszczególnych przedmiotów.

WSiPnet

Platforma umożliwiająca pracę nauczycieli i uczniów w oparciu o e-podręczniki WSiP, wymaga zalogowania.

MATERIAŁY CKE

Zbiory zadań

Miejsce, w którym dostępne są zbiory zadań z przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym,  zawierają one od kilkudziesięciu do kilkuset zadań, pogrupowanych według zagadnień tematycznych. Wiele zadań w tych zbiorach zawiera nie tylko przykładowe rozwiązania, ale również komentarze i wskazówki, przydatne w samodzielnej pracy.

Arkusze maturalne

Tutaj opublikowano wszystkie arkusze maturalne z lat 2015-2019, przydatne przy powtarzaniu i sprawdzaniu zdobytej wiedzy.

TEATR, FILM, MUZYKA...

FilmotekaSzkolna.pl

Ogólnopolski program edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych, realizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wprowadzenie wiedzy o filmie do programu nauczania.

Ninateka.pl

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie

PolskaPoezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

MuzykotekaSzkolna.pl

Internetowy serwis edukacji muzycznej redagowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

KulturalnaSzkoła.pl

TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.

LegalnaKultura.pl

Celem Fundacji Legalna Kultura jest prowadzenie działań na rzecz promocji legalnych źródeł kultury i budowania świadomości odbiorców na temat ich roli.  Na stronie Fundacji wyodrębniona jest  StrefaDlaUczniów  z wyszczególnionymi legalnymi źródłami w postaci stron internetowych przydatnych w nauce poszczególnych przedmiotów.

Culture.pl

Portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy.

KopernikwDomu

Na stronie Centrum Nauki Kopernik uruchomiono platformę wspomagającą uczniów i nauczycieli w realizacji edukacji zdalnej, można na niej znaleźć inspirację wielu ciekawych eksperymentów i doświadczeń.

NARZĘDZIA, KTÓRYMI MOŻEMY SIĘ POSŁUŻYĆ

Narzędzia TIK

Edukacyjne narzędzia TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej) wspierające edukację, czyli przydatne strony, aplikacje i programy. Wiele z nich można wykorzystać do pracy zdalnej, mogą je wykorzystać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.