Bydgoski Klub Sportowy Chemik

„Bydgoski Klub Sportowy Chemik”

Rok założenia: 1949
Lokalizacja: ul. Glinki 79, Bydgoszcz
Strona internetowa: www.chemikbydgoszcz.pl
Certyfikat PZPN: Złoty (najwyższy możliwy, jako jeden z 5 klubów w województwie)
Baza treningowa: 3 pełnowymiarowe boiska (2 naturalne, 1 sztuczne), 2 hale sportowe, w trakcie realizacji boisko o powierzchni półtora orlika pod balonem, siłownia/sala cardio, odnowa biologiczna
Opieka medyczna: współpraca z gabinetem fizjoterapeutycznym MedycynaDlaSportu.pl (na terenie klubu) i lekarzem sportowym
Liczba zawodników: 500
Kategorie wiekowe: pełna drabinka od grup naborowych 3-latków po pierwszą drużynę występującą w IV lidze

Nasze drużyny odnoszą rokrocznie sukcesy na arenie wojewódzkiej i regularnie występują w rozgrywkach Ligi Makroregionalnej U-19 i CLJ U-17. Duże znaczenie w prawidłowym rozwoju zawodników w wieku juniora młodszego i starszego ma również możliwość treningów i gry w pierwszej drużynie, która w ostatnich kilku latach występuje na poziomie III-IV ligi (obecnie IV liga). Dzisiejsza piłka nożna charakteryzuje się szybkim przejściem do piłki seniorskiej i stawianiem (szczególnie przez polskie kluby) na młodych zawodników.

Mistrzowie Polski!

Nasz zawodnik Raul Chojnacki (rocznik 2001) znalazł się w kadrze województwa kujawsko-pomorskiego na turniej Mistrzostw Polski UEFA Region’s Cup. Kadra prowadzona była przez naszego trenera Piotra Gruszkę, a trenerem bramkarzy został Adam Kopaczewski (również Chemik). Po emocjonujących zmaganiach kadra K-PZPN wygrała turniej finałowy i sięgnęła po Mistrzostwo Polski! W nagrodę nasza drużyna uda się w 2020 roku na finały Mistrzostw Europy.

Minimalna porażka z ekstraklasową Wisłą Płock

W nagrodę za wygranie Pucharu Polski na szczeblu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w sezonie 2019/2020 pierwsza drużyna Chemika zagrała w 1/32 krajowych rozgrywek Totolotek Pucharu Polski. Los skojarzył nasz zespół z ekstraklasową Wisłą Płock. Po zaciętym meczu Chemik przegrał przed własną publicznością 0:1 po bramce Oskara Zawady. Nasi zawodnicy pozostawili jednak po sobie bardzo dobre wrażenie. W meczu wystąpili uczniowie klas sportowych Chemika: Mariusz Miłek (rocznik 2000), Bartosz Czyżewski, Gabriel Pieczyński, Kamil Goździkowski (wszyscy rocznik 2001), Grzegorz Adamski, Daniel Michalski, Kamil Serafin (wszyscy rocznik 2002).

Nasi uczniowie sięgnęli po Puchar Polski K-PZPN!

Drużyna Chemika Bydgoszcz okazała się najlepsza w województwie w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2018/2019. W dwumeczu finałowym podopieczni Piotra Gruszki pokonali Unię Gniewkowo. W nagrodę Chemik zagra we wrześniu w 1/32 Totolotek Pucharu Polski, gdzie może zmierzyć się nawet z drużynami z Ekstraklasy. Walnie do sukcesu w rozgrywkach Pucharu Polski przyczynili się uczniowie klas piłkarskich Chemika:

- rocznik 2000 – Mariusz Miłek, Beniamin Czajka, Gracjan Żeglarski, Daniel Michalski, Bagniewski Kamil

- rocznik 2001 – Raul Chojnacki

Awanse do CLJ U-17 i Ligi Makroregionalnej

Drużyny Chemika składające się w przeważającej większości z uczniów XI LO Mistrzostwa Sportowego wywalczyły awanse do Ligi Makroregionalnej U-19 i Centralnej Ligi Juniorów U-17. Pierwszy sukces podopieczni Roberta Bednarka i Mikołaja Wilczarskiego odnieśli jesienią 2018 roku. Na wiosnę 2019 awans do CLJ U-17 wywalczyła drużyna juniora młodszego prowadzona przez Szymona Maziarza i Roberta Bednarka.

Nasi wychowankowie w wyższych ligach

Borecki Michał rocznik 1997, Lazio Rzym
Głon Cezary rocznik 1998, Lechia Gdańsk
Pawelski Damian rocznik 1999, Bruk-Bet Termalica Nieciecza
Piotrowski Jakub rocznik 1997, Pogoń Szczecin, KRC Genk
Płóciennik Mateusz  rocznik 1998, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław
Rugowski Sebastian rocznik 2001, Lechia Gdańsk
Śliwiński Filip rocznik 2000, Miedź Legnica
Śmiatanko Bartosz  rocznik 1994, Olimpia Grudziądz

Trenerzy klubowi szkolący zawodników w Liceum

Piotr Gruszka

– w klubie pełni funkcje trenera pierwszej drużyny oraz Dyrektora Akademii. Dzięki pracy z najstarszymi grupami juniorów i pierwszą drużyną, umożliwia optymalne i szybkie przejście juniorów do pierwszej drużyny. W przeszłości pracował m.in. jako drugi trener w Lechii Gdańsk i jako pierwszy w Chojniczance Chojnice. Gruszka posiada najwyższe trenerskie uprawnienie na świecie, licencję UEFA PRO. Jest również trenerem edukatorem PZPN i członkiem Wydziału Szkolenia KPZPN.

Szymon Maziarz

– w klubie pełni funkcję pierwszego trenera drużyn B1 i B2. Z powodzeniem łączy prowadzenie drużyn juniora młodszego z występami w pierwszej drużynie, której jest kapitanem. W 2019 roku wywalczył awans do CLJ U-17 z rocznikiem 2002. Posiada licencję trenerską UEFA A.

Michał Stolarski

- w klubie pełni funkcję drugiego trenera drużyn B1 i B2. Znany z projektu Brazilian Soccer Schools w Bydgoszczy. Posiada licencję trenerską UEFA A.

Wiktor Osiński

– w klubie pełni funkcję trenera drużyny A1. W przeszłości zawodnik drużyn juniorskich i pierwszej drużyny Chemika. Posiada licencję trenerską UEFA B, jest w trakcie kursu na licencję UEFA A.

Mikołaj Wilczarski

– w klubie pełni funkcję drugiego trenera drużyny A1 oraz trenera przygotowania motorycznego. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i wielu odbytym kursom, potrafi przygotować indywidualne rozwiązania pod konkretnych zawodników. Posiada licencję trenerską UEFA C.

Adam Kopaczewski

- w klubie pełni funkcję trenera bramkarzy. W przeszłości wieloletni zawodnik pierwszej drużyny Chemika. Posiada licencję trenerską UEFA B.

Sezon 2017

Tomas Dawid

Michalski Daniel

I liga wojewódzka A1 - 5 miejsce