Czwartkowe spotkanie z nauką

W ramach Opolskiego Festiwalu Nauki co czwartek odbywają się spotkania z nauką na facebook.

Podążając za potrzebami młodzieży dr hab. Sabina Brzozowska, prof. UO wygłosi wykład, który przyda się każdemu maturzyście.

Zapraszam na stronę: http://festiwal.uni.opole.pl/czwartkowe-spotkania-z-nauka/

Czwartkowe spotkanie z nauką odbędzie się  25 marca 2021 godz. 19:00 na facebook https://fb.me/e/1pAc8SjFp

 

Dr hab. Sabina Brzozowska, prof. UO z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego,

wspaniały naukowiec i nauczyciel akademicki zabierze wszystkich w  świat sztuki na spotkanie zatytułowane: "Wesele" Wyspiańskiego – dramat współczesny (w 120. rocznicę premiery "Wesela" w Teatrze Miejskim w Krakowie)

Pani profesor Sabina Brzozowska zawodowo zajmuje się literaturą przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza dramaturgią Micińskiego, Wyspiańskiego i Rittnera. Jest autorką kilku monografii, wielu artykułów drukowanych na łamach czasopism, m. in. „Pamiętnika Literackiego”, „Ruchu Literackiego”, „Wieku XIX”, „Przeglądu Humanistycznego”, oraz w monografiach zbiorowych i specjalistycznych słownikach.

Swoją wiedzę i pasję przekazuje studentom wciągając ich w interdyscyplinarne projekty. Jednym z nich była adaptacja i wystawienie "Wesela", zorganizowane w 2012 roku, z okazji 111 rocznicy premiery dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Artystyczne przedsięwzięcie połączyło studentów i wykładowców.  Nie zabrakło wówczas kostiumów, muzyki, dekoracji, a przede wszystkim pomysłu na interpretację dramatu. Podczas tej opolskiej adaptacji „Wesela” można było czytać  dramat także poprzez malarskie formy autorstwa absolwentek Instytutu Sztuki. A towarzyszące wykłady pozwoliły zapoznać się z myślą Wyspiańskiego Czy jest ona aktualna i dzisiaj? 

Właśnie minęło 120 lat od wielkiego narodowego wydarzenia, które odbyło się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Po 120. latach można  spotkać się w przestrzeni wirtualnej, uczcić wybitne dzieło. Do spotkania z dramatem Stanisława Wyspiańskiego zaprasza prof. UO dr hab. Sabina Brzozowska.
 
Więcej informacji o prof. UO dr hab. Sabina Brzozowska: http://instytutnaukoliteraturze.wfil.uni.opole.pl/dr-hab-sabina-brzozowska-dybizbanska-prof-uo/

--

Z poważaniem

dr Katarzyna Książek

Koordynator ds Opolskiego Festiwalu Nauki

Menadżer Wirtualnej Akademii Astronomii