Uroczystość nadania szkole sztandaru

15 grudnia 2023r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru XI Liceum Ogólnokształcącemu im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszcz. To była niezwykle ważna i podniosła chwila dla społeczności naszej szkoły, poprzedzona szeregiem działań uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Sztandar to symbol utożsamiający wartości i ideały, z którymi szkoła się identyfikuje. Uroczystość jego nadania była wydarzeniem szczególnym, sprzyjającym kształtowaniu dojrzałych i odpowiedzialnych postaw młodych ludzi oraz umacnianiu ich związku ze sportową tradycją miasta i naszą Małą Ojczyzną. Uroczystość była również okazją do przypomnienia osiągnięć i sukcesów Bydgoskich Olimpijczyków – Patronów Szkoły, którzy zawsze obecni są w życiu naszej społeczności.

Wagę uroczystości podkreślili swoim przybyciem liczni goście, a wśród nich Monika Matowska – Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Kazimierz Drozd – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Bydgoszczy, Ireneusz Nitkiewicz – Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Bydgoszczy, Emilia Balana-Mroczkowska- dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, przedstawiciele bydgoskich uczelni oraz liczne grono Bydgoskich Olimpijczyków - Patronów Szkoły.

Zebranych przywitał w swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły – Mirosław Chojecki, który podkreślił zarówno rangę uroczystości, jak i symbolikę sztandaru wyznaczającą cele dla wszystkich podmiotów procesu dydaktyczno - wychowawczego, w tym instytucji współpracujących ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów sportowych zaangażowanych w rozwój talentów sportowych uczniów.

W podniosły i uroczysty nastrój wprowadziły nas reprezentacje klubów sportowych, z którymi szkoła współpracuje. Zawodników poprowadził trener Mariusz Słowiński - trener wielokrotnych mistrzów świata w kajakarstwie, uczestnik igrzysk olimpijskich. Przedstawiono również osiągnięcia sportowe absolwentów, olimpijczyków  XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego: Mariki Popowicz-Drapały, Igi Baumgart-Witan, Heleny Wiśniewskiej, Ady Sułek i Pawła Wojciechowskiego.

Pragniemy wyrazić  szczególną wdzięczność fundatorom naszego sztandaru, których wysiłek miał nie tylko wymiar finansowy, ale także solidarnościowy, umacniający nasze środowisko w przekonaniu, że zawsze może liczyć na Przyjaciół Szkoły.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Fundatorów sztandaru, w szczególności:

1. Pana Rafał Bruskiego – Prezydenta Miasta Bydgoszczy,
  2. Pana Adama Graduszewskiego – Prezesa Klubu Strzeleckiego CWZS Zawisza,
  3. Pani Anny Tataruch  - Prezes LOTTO Bydgostia,
  4. Pana Waldemara  Keister – Prezesa Stowarzyszenia Kajakowego CWZS Zawisza,
  5. Pana Krzysztofa Bessa – Prezesa Stowarzyszenie Piłkarskiego  Zawisza,
  6. Pana Tomasza Wierzbickiego – Prezesa  MUKS CWZS Bydgoszcz,
  7. Pana Dominika Malickiego – Prezesa BKS Chemik,
  8. Pana Sebastiana Chmary – Prezesa Stowarzyszenia Lekkoatletycznego CWZS Zawisza,
  9. Pana Krzysztofa Bieska – Prezesa BKS Chemik – Siatkówka Młodzieżowa,
  10. Pana Waldemara Sagana – Prezesa KS Pałac,
  11. Pana Szymona Kowalika – Prezesa KKP Sportis Bydgoszcz,
  12. Rady Rodziców XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego,
  13. Nauczycieli i Pracowników XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego.

Nowy Sztandar Szkoły poświęcił ksiądz Krystian Połomski – Proboszcz Parafii Zmartwychwstania Pańskiego.

Przekazując sztandar Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu Dyrektor Szkoły Mirosław Chojecki zwrócił uwagę na symbolikę sztandaru, w tym honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną oraz podkreślił, aby swoją postawą i nauką umacniać autorytet szkoły, rozsławiając imię XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

Niezwykle podniosłym momentem było złożenie przez przedstawicieli uczniów naszej szkoły ślubowania na sztandar. Rotę ślubowania odczytał Dyrektor Szkoły Mirosław Chojecki:

„My Uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w  Bydgoszczy „Ślubujemy”:

• Przestrzegać prawa i wartości moralnych;

• Prezentować postawę godną ucznia i sportowca;

• Kształtować swoją osobowość, korzystając z doświadczeń ludzi skromnych, mądrych i  szlachetnych;

• Odnosić się z szacunkiem do własnej i cudzej pracy;

• Przestrzegać zasad współżycia społecznego;

• Przestrzegać zarządzeń władz szkolnych i Statutu Szkoły;

• Przeciwstawiać się wszelkim przejawom agresji i przemocy;

•Szanować poglądy i przekonania swoich kolegów i koleżanek.”

Jesteśmy przekonani, że to wyjątkowe wydarzenie stanie się przyczynkiem do przypomnienia osiągnięć i sukcesów placówki, odwołania się do sylwetek wybitnych Patronów Szkoły – Bydgoskich Olimpijczyków oraz integracji społeczności szkolnej, a sztandar będzie dla kolejnych pokoleń wychowanków symbolem wartości i tradycji.

Więcej: https://expressbydgoski.pl/nowy-sztandar.../ar/c1-18164403