ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ COVID – 19 ORAZ ZAGROŻENIAMI ZIMOWYMI PODCZAS SPĘDZANIA ZIMOWEJ PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ I FERII ZIMOWYCH

 

Koronawirus to trudny przeciwnik. Walka z nim musi być przemyślana. Ostatnie obostrzenia doprowadzają do stopniowego  wyhamowania epidemii. Jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań polskie władze przygotowały kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/100-dni-solidarnosci-w-walce-z-covid-...

 

1.   Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Do 17 stycznia 2021 r. przedłużony zostaje etap odpowiedzialności, podczas którego będą obowiązywały dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.

- W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. (w godzinach od 19:00 do 6:00) w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

- Zamknięte zostaną stoki narciarskie a infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.

- Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają

- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.

- Wydarzenia kulturalne i kina - działalność zawieszona

- Przemieszczanie się - dystans 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

 

Bądź odpowiedzialny. Stosuj zasadę DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Stosuj zasadę DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy i mieszkaniu.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

2.   Pamiętaj także o zagrożeniach zimowych:

Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa podczas nagłego ataku zimy a w szczególności z wychłodzeniem organizmu,  odmrożeniami,  zatruciem tlenkiem węgla (czadem), pożarami, bezpieczeństwem na lodowiskach, niebezpieczeństwem w używaniu środków pirotechnicznych itp. Wykorzystaj  wiadomości z poniższego linku:

- https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/zagrozenia-zimowe/

 

                                                                                                                                                      

Wiadomości przygotował:

- Jerzy Bartelak